Reiki Gasho Meditasyon Çalışması

Reiki Meditasyonuna Nasıl Başlarız ?

Japonca’da gassho sözcüğü, “İki elin birleşmesi” anlamına gelir.

1 – İki elinizi kalp merkezinizde birleştirerek Gassho uygulaması yapabilirsiniz. Meditasyonun şu şekilde kolaylıkla yapabilirsiniz: Ellerinizi burnunuzun altında öyle bir mesafede tutun ki, nefes aldığınız zaman burnunuzdan çıkan soluk hafifçe parmaklarınızı okşasın. Bu tarif ile herkesin ellerini ne kadar yukarıda tutması gerektiği net bir şekilde anlaşılmaktadır.

2 – Bu meditasyon sırasında burnunuzdan nefes alıp, ağzınızdan verin. Qi Gong uygulamalarında nefes alırken dilinizi damağınıza dayayın, nefesi ağzınızdan verirken de bırakın. Dilin bu pozisyonları, enerjinin, beden ve akıldaki dolaşımını tamamlar.

3 – Gözlerinizi kapatıp rahat bir pozisyonda bir sandalyeye veya yere, bağdaş, ya da yarı bağdaş kurarak oturun. Belinizi dik bir şekilde mümkün olduğu kadar bükmeden tutun. Gerekiyorsa sırtınızı bir yastıkla destekleyin veya duvara dayayın.

Dünyada bunu yapan herkesin belirttiği gibi, meditasyon dik durulduğu takdirde daha kolay olur, ama sandalyede oturarak da, yatarak da yapabilirsiniz. Zaten bir kere alışmışsanız her yerde, her zaman, gözleriniz açık da olsa, kapalı da olsa kolaylıkla medite olabilirsiniz. Medite olabilirseniz her faaliyetiniz mutluluk ve huzurla dolar. Mümkünse enerjiyi içinizde tutmak için gözlerinizi kapayın.

Genellikle hep çevreye bakınma alışkanlığımız vardır ve her şeye göre koşullanırız. Bunlar zihnimizi dağıtır, bilinçsiz bir duruma sokar. Eğer gözleriniz kapalıyken kendinizi rahatsız hissediyorsanız, açık tutun ama kırpmayın. Birkaç dakika sonra gözleriniz biraz yaşlanacaktır, ama devam edin. Birkaç kez alıştırma yaptıktan sonra meditasyon süresince gözlerinizi kırpmamayı başarırsınız. Göz kırpma ve zihin dağınıklığı el ele gider. Göz kırpmazsanız, zihniniz de dağılmaz. Gözlerinizi bir eşarpla da bağlayabilirsiniz. Nefesin bedeninize girmesini sağlayın.

Düzenlemeye gerek yok. Karnınıza doğru derin nefes alın. Bunu yapmayı bilmiyorsanız, ya bilen birine sorun, ya da elinizi karnınıza koyup o bölgeye doğru nefes alıp verin. Kısa sürede alışırsınız. Hergün alıştırma yaparsanız daha derin nefes alabilir hale gelirsiniz.

Meditasyonu Nasıl Geliştirebilirim?

Gassho meditasyonunun amacı uygulayıcının enerjisini arttırmak ve meditatif bir hale sokmaktır. Her sabah veya akşam, 20-30 dakika, grup ile veya yalnız alıştırma yapabilirsiniz. Gassho meditasyonu için kurallar çok basittir: Dikkatinizi, birleştirmiş olduğunuz ellerinizin orta parmakları üzerine odaklayın ve her şeyi unutun. Zihnimizin normal hali, kesin kaotik bir delilik halidir. Zaten püf noktası bu deliliğin farkında olmaktır. Sonra deliliği kovalamadan uygulama yapalım…

Zihninizin gözünü bulutlandıran düşünceleri kovalamayın. Onlara bakın, tanımlayın, sonra da dikkatinizi orta parmaklarınızın birleştiği noktaya geri toplayın. Gassho meditasyonu ile medite olur, ellerimizi kalplerimizin önünde birleştirdiğimiz zaman adlandırdığımız prensibe veya Tanrı’ya olan minnetimizi gösteririz.

Seminerlerimize katılan yüzlerce katılımcı ile birlikte gördüğümüz gibi, gassho meditasyonu doğu zihniyetine de, batı zihniyetine de uyuyor. Genç ya da yaşlı, hangi geçmişte olursa olsun herkes keyfini çıkarsın. Hepimiz, bu alıştırmaların içsel diyalogumuzu izlemeyi ve herzamankinden daha rahat olmamızı kolaylaştırdığı konusunda aynı fikirdeyiz.

Parmak uçlarınız aynı zamanda birçok sinir ucu ve meridyeni de barındırır. Orta parmakta biten meridyen, el meridyeninin dış zarıdır. (Jueyin) Göğüsten kolun orta kısmına, bileğe, el ayasına geçer, orta parmağın ucunda biter. Meditasyon sırasında elleriniz yorulursa yavaşça indirip, dizlerinizin üzerinde dinlendirebilirsiniz. Dikkatinizi, orta parmakların birleştiği yerde odaklamaya devam edin.

Düşünceni bırak